Jakuszyce

Jakuszyce

Jakuszyce, pomimo, że są oddalone o kilka kilometrów od centrum Szklarskiej Poręby, są jej częścią - jej najwyżej leżącą dzielnicą (886 m n.p.m.) – tutejszy klimat porównywalny jest z alpejskim na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Przez Jakuszyce płynie mała rzeka Kamienna - dopływ Bobru. W Jakuszycach znajduje się także przystanek Kolei Izerskiej – to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Kiedyś działało tutaj przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov, obecnie do Harrachova dojedziemy pociągiem, który jeździ trasą Jelenia Góra – Harrachov, albo samochodem (poprzez Jakuszyce przechodzi DK nr 3), mając przy sobie tylko dowód osobisty.

Natomiast to, z czego słyną Jakuszyce, to Polana Jakuszycka i położony tutaj Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Panują tu fenomenalne warunki do uprawiania tego sportu. Śnieg zalega tu długo i jest go dużo. Na Polanie Jakuszyckiej organizowane są zawody międzynarodowe: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, najbardziej znana impreza biegowa w Polsce - Bieg Piastów ale także zawody o Puchar Polski i zawody niższej rangi. Jakuszyce są też miejscem zmagań psich zaprzęgów. Latem, w Jakuszycach, ma miejsce Letni Bieg Piastów - górski półmaraton i Jakuszycka Dziesiątka – bieg na dystansie 10 kilometrów.

Oprócz narciarstwa biegowego w Jakuszycach prężnie rozwija się turystyka piesza i rowerowa. Jakuszyce położone są niedaleko Przełęczy Szklarskiej – na wschód leżą Karkonosze, na zachód z kolei Góry Izerskie. Turyści mają tym samym do wyboru dwa duże pasma górskie z dużą ilością szlaków turystycznych.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.